image
Blog

Klasiğin Hayat Bulmuş Hali: Berjer

Farklı stil ve tarzlarda önemli bir dekoratif ürün olan berjerin mazisi 18.yy’lara dayanır. Oturanların yüzünü şömine ateşi ya da cereyandan korusun diye yapılmıştır. Zamanın trendleri ne kadar değişirse değişsin modası geçmeyen belki de tek parça berjerdir. Günümüzde tekli koltuk olarak sadeleşse de aslında çok geniş yelpazesi vardır. XV. Louis çağından günümüze geçen, şıklığın ve zarafetin koltuk hali berjer, hayatımızın hemen hemen her alanında karşımıza çıkıyor.

Hepimizin evlerinde mutlaka bir berjer koltuk bulunur değil mi? Kimi zaman bir şömine başında, kitap okuma köşenizde, dinlenme odanızda bir yerlerde mutlaka bir berjer sizi bekler. Evinizin en güzel manzaralı kısmına konulan iki adet berjer koltuk ve karşınızda sohbetinden keyif aldığınız arkadaşınız… Veya aynı yerde yapacağınız doyumsuz kitap okuma saatleri… Berjer koltuklar bazen dinlenme saatlerinizin vazgeçilmezi bazen bir baba koltuğu, bazen de en sevdiğiniz cafe’nin en mutlu köşesi oluverir. Vanessa’nın berjer koltukları ile geçirdiğiniz her zaman ve bulunduğunuz her mekan hep çok anlamlı!

Evlerimize verdiğimiz özeni artık dışarıda oturduğumuz mekanlarda da gösterdiğimiz için her anlamda önemli hale gelen mobilyalarda daha seçici bir duruş sergiliyoruz. Modası hiç geçmeyen berjerlerin ayrı bir havası vardır. Her yere ayak uydurabilen tavrı bizi mest eder. Her mekana uygun olabilir berjerler. Dar evlere göre boyutlanabilir, kişiselleştirilebilir ve fonksiyonel hale getirilebilir. Artık fazla eşya anlayışından uzaklaşan mekanlar içinde adeta vazgeçilmez olan berjerler, her açıdan estetik duruyor. Cafelere göre minimal bir bakış açısıyla yeniden tasarlanabilir.

Güçlü duruşu, kuş tüyü rahatlığı, soft renkleri, zarif hatları ve yumuşak geçişleri, modern ve şehirli tasarımı… Sizin berjeriniz hangisi?